Member Contacts

NEW Member Contacts: download this Member Contact Welcome Guide. It contains information to help you quickly get orientated with your role and learn how to access information.

ERAC Member Contacts are appointed and managed by Superintendents and Secretary Treasurers. There are a variety of types of Member Contacts and their role is to:

  • Liaise between ERAC and their district, school or organization's staff
  • Distribute information
  • Act as a critical link between ERAC and educators, decision makers and purchasers from their institutions

Search


Search Clear

School Districts

First Name Last Name Contact Type
District 05 (Southeast Kootenay)
Lynn Hauptman Superintendent
Rob Norum Secretary Treasurer
Financial Contact
Privacy Contact
Diane Casault Professional Learning
French Immersion
Jane Nixon Educational Software
Jason Tichauer Aboriginal Education
Jennifer Roberts Professional Learning
Joe Tank Operational Software
Purchasing Contact
Maxine Malmberg Learning Resource
District 06 (Rocky Mountain)
Paul Carriere Superintendent
Dale Culler Secretary Treasurer
Financial Contact
Robin Kinnersley Educational Software
Learning Resource
Sean Cameron Operational Software
Aboriginal Education
French Immersion
Privacy Contact
District 08 (Kootenay Lake)
Kim Morris Secretary Treasurer
Financial Contact
Privacy Contact
Lorri Fehr Educational Software
Learning Resource
Aboriginal Education
Phillip Carpendale Operational Software
Tim Mushumanski French Immersion
District 10 (Arrow Lakes)
Terry Taylor Superintendent
Privacy Contact
Patrick Martin Operational Software
Purchasing Contact
District 19 (Revelstoke)
Mike Hooker Superintendent
Educational Software
Professional Learning
Mark Jummun Secretary Treasurer
Ariel McDowell Aboriginal Education
Bruce Tisdale Financial Contact
Privacy Contact
Michael Haworth Operational Software
Learning Resource
Purchasing Contact
District 20 (Kootenay-Columbia)
Bill Ford Superintendent
Natalie Verigin Secretary Treasurer
Adam Sander Operational Software
Privacy Contact
Kristi Crowe Learning Resource
Aboriginal Education
French Immersion
District 22 (Vernon)
Joe Rogers Superintendent
Learning Resource
Privacy Contact
Sterling Olson Secretary Treasurer
Corinne McWhinney Professional Learning
Erin Hobkirk Learning Resource
French Immersion
Jan Mills Educational Software
Purchasing Contact
Lori Phillip Aboriginal Education
Tim Agnew Operational Software
District 23 (Central Okanagan)
Crystal Drachenberg Learning Resource
Dave Swystun Operational Software
Joanne DeGuevara Aboriginal Education
Jon Rever Professional Learning
Jordan Kleckner Educational Software
Ken Yew Privacy Contact
LeeAnn Yapps French Immersion
Lloyd Pendleton Purchasing Contact
District 27 (Cariboo-Chilcotin)
Mark Wintjes Superintendent
Kevin Futcher Secretary Treasurer
David DeRose Aboriginal Education
Diana Cockwill Learning Resource
Financial Contact
Ken Matieshen Educational Software
Purchasing Contact
District 28 (Quesnel)
Sue-Ellen Miller Superintendent
Mark Ekelund Operational Software
Patty Kimpton Aboriginal Education
Susan MacDonald Educational Software
District 33 (Chilliwack)
Evelyn Novak Superintendent
Gerry Slykhuis Secretary Treasurer
Financial Contact
Brenda Point Aboriginal Education
Gordon Bridge Operational Software
Privacy Contact
Janet Hall Learning Resource
French Immersion
District 34 (Abbotsford)
Ray Velestuk Secretary Treasurer
David Ennis Educational Software
Derrin Demaer Purchasing Contact
Duncan Hazlewood French Immersion
Karman O'Brien Learning Resource
Linda Peters Financial Contact
District 35 (Langley)
Cheryl Fernandes Operational Software
Privacy Contact
Deb Cowland Aboriginal Education
Gord Stewart Educational Software
Learning Resource
Professional Learning
French Immersion
ROD HULL Purchasing Contact
District 36 (Surrey)
Jordan Tinney Superintendent
Dan Turner Operational Software
Gordon Powell Aboriginal Education
Ronald Deo Learning Resource
District 37 (Delta)
Doug Sheppard Superintendent
Nicola Christ Secretary Treasurer
Financial Contact
Michelle Miller Purchasing Contact
Neil Stephenson Educational Software
Learning Resource
Aboriginal Education
Paul Parsons Operational Software
District 38 (Richmond)
Sherry Elwood Superintendent
Anita Doig Purchasing Contact
Ray Jung Educational Software
Operational Software
Privacy Contact
rebeca rubio Learning Resource
Aboriginal Education
French Immersion
District 39 (Vancouver)
Audrey VanAlstyne Learning Resource
Professional Learning
Brian Kuhn Operational Software
Kathryn Walks Educational Software
Learning Resource
nancy brennan Educational Software
District 40 (New Westminster)
Patrick Duncan Superintendent
Belinda Scott French Immersion
Chris Sabiston Operational Software
Professional Learning
Dave Crowe Purchasing Contact
Deb Evans Privacy Contact
Maryam Naser Learning Resource
District 41 (Burnaby)
Gina Niccoli-Moen Superintendent
Russell Horswill Secretary Treasurer
Ken Kiewitz Operational Software
Patricia Finlay Learning Resource
Wanda Mitchell Professional Learning
District 42 (Maple Ridge-Pitt Meadows)
Sylvia Russell Superintendent
David Vandergugten Educational Software
Learning Resource
Diane Graves Aboriginal Education
Monica Schulte Financial Contact
Richard Eskandar Operational Software
Professional Learning
Privacy Contact
District 43 (Coquitlam)
Patricia Gartland Superintendent
Martine Duby Learning Resource
Professional Learning
French Immersion
Philippe Brulot Aboriginal Education
Sharon Thompson Purchasing Contact
Stephen Whiffin Educational Software
Operational Software
Privacy Contact
Thierry Bruxelle French Immersion
District 44 (North Vancouver)
Mark Pearmain Superintendent
Adam Baumann Educational Software
Learning Resource
Professional Learning
Annemarie Sharman Purchasing Contact
Brad Baker Aboriginal Education
Ian Larsson Operational Software
Joanne Robertson French Immersion
District 45 (West Vancouver)
Chris Kennedy Superintendent
Julia Leiterman Secretary Treasurer
Financial Contact
Helen Setsikas Operational Software
Laura Magrath Professional Learning
Lynne Tomlinson Professional Learning
Aboriginal Education
Sean Nosek Educational Software
Learning Resource
French Immersion
District 46 (Sunshine Coast)
Patrick Bocking Superintendent
Nicholas Weswick Secretary Treasurer
Financial Contact
Purchasing Contact
Phil Luporini Educational Software
Aboriginal Education
French Immersion
Piera Windsor Purchasing Contact
District 47 (Powell River)
Steve Hopkins Secretary Treasurer
Financial Contact
Privacy Contact
Don Fairbairn Educational Software
Learning Resource
Aboriginal Education
French Immersion
Jordan Coe Operational Software
Matthew Hull Learning Resource
Professional Learning
French Immersion
District 48 (Sea to Sky)
Ralph Hughes Secretary Treasurer
Paul Lorette Learning Resource
Aboriginal Education
French Immersion
Privacy Contact
Scott McLagan Professional Learning
Zeyad Merchant Educational Software
Operational Software
Purchasing Contact
District 49 (Central Coast)
Stephen Dishkin Superintendent
Jeremy Baillie Learning Resource
French Immersion
Josh Larson Educational Software
Operational Software
Sharon Beloin Professional Learning
District 50 (Haida Gwai)
Steve Goffic Educational Software
Purchasing Contact
District 51 (Boundary)
Kevin Argue Superintendent
Privacy Contact
Jeanette Hanlon Secretary Treasurer
Financial Contact
Purchasing Contact
John Popoff Operational Software
Nathan Cable Learning Resource
Aboriginal Education
French Immersion
Shawn Lockhart Educational Software
District 52 (Prince Rupert)
Cameron McIntyre Secretary Treasurer
Financial Contact
Andrew Samoil Educational Software
Operational Software
Nancy Griffith-Zahner French Immersion
Paramjit Khaira Learning Resource
Roberta Edzerza Aboriginal Education
District 53 (Okanagan Similkameen)
Bev Young Superintendent
Jason McAllister Learning Resource
Professional Learning
Aboriginal Education
French Immersion
Lloyd Matthews Educational Software
Operational Software
Privacy Contact
District 54 (Bulkley Valley)
David Margerm Secretary Treasurer
Financial Contact
Aimee Richmond Learning Resource
Matthew Monkman Educational Software
Ted Owens Operational Software
Teresa Monkman Professional Learning
District 57 (Prince George)
Allan Reed Secretary Treasurer
Financial Contact
Cindy Heitman French Immersion
manon desjarlais Professional Learning
Monica Berra Educational Software
Learning Resource
Morris Scarpino Operational Software
Rob Prideaux Purchasing Contact
Shelly Niemi Aboriginal Education
District 58 (Nicola-Similkameen)
Stephen McNiven Superintendent
Learning Resource
Professional Learning
Aboriginal Education
French Immersion
Kevin Black Secretary Treasurer
Janet Hohner Educational Software
Privacy Contact
District 59 (Peace River South)
Melissa Panoulias Secretary Treasurer
Financial Contact
Karen Frederickson Learning Resource
Professional Learning
Aboriginal Education
French Immersion
Trevor Smith Educational Software
Privacy Contact
District 60 (Peace River North)
Dave Sloan Superintendent
Privacy Contact
Brenda Hooker Secretary Treasurer
Jarrod Bell Educational Software
Operational Software
Learning Resource
Professional Learning
Purchasing Contact
Kevin Pobuda Financial Contact
Lynne Cote-Aubin French Immersion
Pat Jansen Aboriginal Education
District 61 (Greater Victoria)
Piet Langstraat Superintendent
Mark Walsh Secretary Treasurer
Privacy Contact
Dave Shortreed Educational Software
Learning Resource
Professional Learning
French Immersion
Nella Nelson Aboriginal Education
Raymund Folk Operational Software
District 62 (Sooke)
Jim Cambridge Superintendent
Dawn Anderson Learning Resource
Aboriginal Education
French Immersion
Graham Arts Educational Software
Operational Software
Privacy Contact
District 63 (Saanich)
Dave Eberwein Superintendent
Brock Simmonds Educational Software
Learning Resource
Professional Learning
Privacy Contact
Gregg Ferrie Operational Software
Melissa Austin Aboriginal Education
Robert Pang Purchasing Contact
District 64 (Gulf Islands)
Lisa Halstead Superintendent
Privacy Contact
Rodney Scotvold Secretary Treasurer
Cindy Rodgers Financial Contact
Purchasing Contact
Douglas Livingston Educational Software
Guy Reeves Operational Software
Jessica Willows Professional Learning
Louise Doucet French Immersion
Rachel FitzZaland Learning Resource
Shannon Johnston Aboriginal Education
District 67 (Okanagan Skaha)
Bonnie Roller Routley Secretary Treasurer
Privacy Contact
Daniel Francisco Operational Software
Todd Manuel Learning Resource
Professional Learning
Aboriginal Education
French Immersion
District 68 (Nanaimo-Ladysmith)
Gabriela Cartwright Purchasing Contact
Steve Sproston Educational Software
Val Martineau Learning Resource
District 69 (Qualicum)
Rollie Koop Superintendent
Privacy Contact
Gillian Wilson Operational Software
Learning Resource
Professional Learning
Maureen LaFleche Educational Software
Rosie McLeod-Shannon Aboriginal Education
Ryan Hung Financial Contact
District 70 (Alberni)
Lindsay Cheetham Secretary Treasurer
Darrin Olson Aboriginal Education
Jack Hitchings Financial Contact
Privacy Contact
Marc Fryer French Immersion
Nadine Doucette Educational Software
Operational Software
Learning Resource
Professional Learning
Purchasing Contact
District 71 (Comox Valley)
Dean Lindquist Superintendent
Al Johnson French Immersion
Bruce Carlos Aboriginal Education
Josh Porter Educational Software
Operational Software
Privacy Contact
District 72 (Campbell River)
Kevin Patrick Secretary Treasurer
Privacy Contact
Geoff Wilson Operational Software
Nevenka Fair Professional Learning
Rhona Soutar Learning Resource
Aboriginal Education
French Immersion
Ruth Kine Educational Software
District 73 (Kamloops/Thompson)
Alison Sidow Superintendent
Professional Learning
Kelvin Stretch Secretary Treasurer
Financial Contact
Andrea Wallin Learning Resource
John Cuzzola Educational Software
Lana Blais French Immersion
Raymond Miller Purchasing Contact
District 74 (Gold Trail)
Teresa Downs Superintendent
Learning Resource
Professional Learning
Privacy Contact
Lynda Minnabarriet Secretary Treasurer
Financial Contact
Deborah Sansome Educational Software
Operational Software
Purchasing Contact
Tammy Mountain Aboriginal Education
District 75 (Mission)
Angus Wilson Superintendent
Corien Becker Secretary Treasurer
Colleen Hannah Privacy Contact
Joseph Heslip Aboriginal Education
Larry Jepsen Learning Resource
Professional Learning
Ron Laliberte Operational Software
Shauna Néro French Immersion
Tammy Upton Purchasing Contact
District 78 (Fraser-Cascade)
Karen Nelson Superintendent
Privacy Contact
Natalie Lowe-Zucchet Secretary Treasurer
Financial Contact
Ashley Limb Learning Resource
Professional Learning
Aboriginal Education
French Immersion
Lawren Grace Educational Software
Operational Software
Purchasing Contact
Roberta Bean Educational Software
District 79 (Cowichan Valley)
Glen Posey Operational Software
Aboriginal Education
French Immersion
Privacy Contact
District 81 (Fort Nelson)
Diana Samchuck Superintendent
Privacy Contact
Margaret-Anne Hall Secretary Treasurer
David Johnstone Educational Software
Lynne MacNeil Aboriginal Education
District 82 (Coast Mountains)
Alanna Cameron Secretary Treasurer
Financial Contact
Agnes Casgrain Aboriginal Education
French Immersion
Andrew Nutma Operational Software
Janet Meyer Learning Resource
Steven McPhillips Purchasing Contact
District 83 (North Okanagan-Shuswap)
Gary Greenhough Financial Contact
Geri Ellis Learning Resource
Aboriginal Education
French Immersion
Sharon Wood Purchasing Contact
Stephen Ollinger Educational Software
Operational Software
District 84 (Vancouver Island West)
Lawrence Tarasoff Superintendent
Privacy Contact
Sheldon Lee Financial Contact
Steve Larre Educational Software
Operational Software
Learning Resource
Professional Learning
Purchasing Contact
Aboriginal Education
French Immersion
District 85 (Vancouver Island North)
Carol Robertson Superintendent
John Martin Secretary Treasurer
Financial Contact
Purchasing Contact
Stirling Smedley Educational Software
Operational Software
Aboriginal Education
French Immersion
District 87 (Stikine)
Mike Gordon Superintendent
Privacy Contact
Ken Mackie Secretary Treasurer
Financial Contact
Purchasing Contact
Tim Bradley Operational Software
Aboriginal Education
French Immersion
District 91 (Nechako Lakes)
Eugene Marks Superintendent
Darlene Turner Secretary Treasurer
Calvin Desmarais Aboriginal Education
Jay Bangs Educational Software
Operational Software
Learning Resource
Financial Contact
French Immersion
Manu Madhok Professional Learning
District 92 (Nisgaa)
Bobby Laird Operational Software
Purchasing Contact
District 93 (Conseil scolaire francophone)
Dupain Bertrand Superintendent
Alain Rondel Operational Software
Mary-Lou McCarthy Educational Software
Yukon Department of Education
Anthony Vivone Operational Software
David McInnes Educational Software
Privacy Contact
Dora Cichon Financial Contact
Purchasing Contact
Michel Emery Professional Learning
Nicole Morgan Aboriginal Education
French Immersion


Independent Schools

The following list includes the names of independent school that belong to ERAC, along with the name of each school's liaison to ERAC. Independent schools appoint one person.

School First Name Last Name
Archbishop Carney Reg Secondary (FISA) John Borzillo
Aspengrove School (FISA) Frank Essiambre
Assumption School (FISA) Mimi Richardson
BC Christian Academy (FISA) Gerould Speck
Bella Bella Community School (FISA) Ted Martin
Bodwell High School Jerry Willows
Brentwood College  (FISA) Brent Lee
Brockton School Patrick Macmaster
Brookes Shawnigan Lake Andrea Spinner
Campbell River Christian School (FISA) Cheryl Lloyd
Cascade Christian School (FISA) Tim Lewis
Catholic Independent Schools Kamloops Diocese (FISA)
Member list
Byron Green
Catholic Independent Schools Victoria Diocese (FISA)
Member list
Brian Fitzgerald
Christ Church Cathedral School Liisa Salo
Cloverdale Catholic School  (FISA) Tom Sutton
Collingwood School (FISA) Dylan Tetrault
Credo Christian High School  (FISA) Nick Vanderven
Crofton House School (FISA) Adi Aharon
Dasmesh Punjabi School (FISA) Sulochana Chand
Fraser Academy School Bryson Norrish
G.A.D. Elementary School Manjit Aulakh
Glenlyon Norfolk School (FISA) Rebecca Nielson
Heritage Christian Schools (FISA) Pippa Davies
Holy Cross Reg. HS (FISA) Jeffrey Cabralda
John Calvin School (FISA) Michael Raap
Kamloops Christian School Trevor Brown
King David High School (FISA) Lisa Stibravy
Kootenay Christian Academy (FISA) Wendy Zurrin
Little Flower Academy (FISA) Mary Duffy
Maranatha Christian School  (FISA) Trevor Ragan
Meadowridge School  (FISA) Patrick Niwa
Mennonite Educational Institute (FISA) Rick Havinga
Mulgrave School  (FISA) Clayre Brough
Notre Dame Reg Secondary (FISA) Peter Vogel
Oak and Orca Bioregional School Kara Woodcock
Our Lady of Good Counsel  (FISA) Gerard Wright
Our Lady of Perpetual Help Gail Wong
Our Lady of Sorrows (FISA) Lisa Bond
Pacific Academy (FISA) Clayton Chalifour
Pacific School of Innovation & Inquiry Jeff Hopkins
Queen Margaret's School (FISA) Tobias Staley
Sacred Heart School Andrew Rapier
Self-Design Learning Community (FISA) Amalia Cook
Shawnigan Lake School (FISA) Stephen Beaudry
Sk'elep School of Excellence (FISA) Rosie Worsfold
Society of Christian Schools in BC (FISA)
Member list
Greg

Jean
Gerber

DeVires
Southpointe Academy (FISA) Dan Hodgens
Southridge School  (FISA) Brad Smith
St Anthony of Padua School (FISA)
St Augustine's  (FISA) Michael Yaptinchay
St Bernadette  (FISA) Michael van der Pauw
St Catherine's School (FISA) Jeff Brophy
St George's School (FISA) Marc Crompton
St Helen's (FISA) Waldemar Sambor
St John Brebeuf (FISA) John Calzavara
St John's School (FISA) Michael LeBlanc
St Joseph Elementary (FISA) Serenella Braund
St Jude School  (FISA) Mike Perry
St Margaret's School  (FISA) Philip Pierce
St Mary's (FISA) Brenda Krivuzoff
St Marys (FISA) - Cranbrook Jerelynn MacNeil
St Michaels University School (FISA) Joan Tweedie
St Paul School  (FISA) Maureen Moorehead
St Pius X Elementary School (FISA) Ana Revel
St Thomas Aquinas High School (FISA) Diana Mattia
St Thomas More Collegiate (FISA) Ken Olson
Star of the Sea Catholic School (FISA) Kathy Williams
Stratford Hall School (FISA) Olivia Law
Traditional Learning Academy (FISA) Edward Hewlett
Vancouver College (FISA) Randy Duggan
Veritas Catholic  (FISA)
West Point Grey Academy Caitlin Elias
Westside Academy (FISA) Kathleen Fisher
York House School (FISA) Brian Farrell


Association Independent Schools

The following list includes the names of independent school that belong to ERAC, along with the name of each school's liaison to ERAC. Independent schools appoint one person.

First Name Last Name
Catholic Independent Schools Kamloops Diocese (FISA)
Byron Green
Ascend Online Distributed Learning Program
Our Lady of Perpetual Help (FISA)
Sacred Heart School (FISA)
St Ann's Academy (FISA)
St Ann's Catholic School
St James (Vernon)
Catholic Independent Schools Victoria Diocese (FISA)
Brian Fitzgerald
John Paul II Catholic School (Port Alberni)
Queen of Angels School (Duncan)
St Andrew’s Regional High School (Victoria)
St. Joseph's Elementary School (Chemainus)
St. Joseph's Elementary School (Vict)
St. Patrick's Elementary School (Vict)
Society of Christian Schools in BC (FISA)
Greg Gerber
Jean DeVires
Abbotsford Christian Elementary School
Abbotsford Christian Middle School
Abbotsford Christian Secondary School
Agassiz Christian School
Bulkley Valley Christian School (FISA)
Carver Christian High School
Cedars Christian School
Centennial Christian School
Cloverdale Christian School
Delta Christian School
Duncan Christian School (FISA)
Hope Lutheran Christian School
Houston Christian School
John Knox Christian School
Kelowna Christian School
King's Christian School
Langley Christian Elementary School
Langley Christian Middle/High School
Lighthouse Christian Academy
Maple Ridge Christian School
Mt. Cheam Christian School
Nanaimo Christian School (FISA)
Northside Christian School
Pacific Christian Elementary School (FISA)
Pacific Christian Secondary School
Penticton Christian School
Powell River Christian School
Richmond Christian Elementary School
Richmond Christian Middle School
Richmond Christian Secondary School
Surrey Christian School - Middle Campus
Surrey Christian School - Primary Campus
Surrey Christian School - Secondary Campus
The King's School
Timothy Christian School (FISA)
Unity Christian School (FISA)
Valley Christian School
Vancouver Christian School
Vernon Christian School
White Rock Christian Academy


Fraternal

The following list include the fraternal members that belong to ERAC, along with the names of their liaisons to ERAC.

First Name Last Name Contact Type
BC Association of School Business Officials (BCASBO)
Joan Axford
BC School Superintendent Association (BCSSA)
Susan Hooper
SEARCH ERAC COLLECTION
 
RECENTLY EVALUATED